Máte správný typ i velikost, a dokonce jste si už vyzkoušeli jejich nasazování? Pak jste udělali základní krok k vaší bezpečné zimní jízdě na sněhu a ledu. Teď už vám jen zbývá naučit se správně se sněhovými řetězy jezdit.
Není to nic těžkého a pokud budete dodržovat základní zásady, měli byste i na sněhu vždy dojet bezpečně do cíle cesty.
Příprava před jízdou je základ
Jízdu se sněhovými řetězy si můžete usnadnit, pokud je budete umět nejen správně nasadit, ale i napnout. Protože sněhové řetězy asi nebudete ani v zimě používat pravidelně, neuškodí si zopakovat známé zásady:
- Sněhové řetězy montujte vždy na hnací nápravu, tedy nejčastěji na přední.
- U vozidel 4×4 by měly být sněhové řetězy minimálně na řídící nápravě, ale raději je nasazujte na obě nápravy.
- Pokud nemáte sněhové řetězy s automatickým napínacím systémem , zkontrolujte po ujetí cca 50 m napnutí řetězů.
- Příliš napnutý řetěz může poškodit kolo, příliš volný řetěz může poškodit podběh nebo součásti vozidla umístěné v podběhu.
- Pokud máte na vozidle bezpečnostní systémy ABS, ESP, TCS…, naučte se je, pokud to vozidlo umožňuje, při jízdě s řetězy vypínat. Vaše jízda bude mnohem efektivnější a jistější.
- Ke sněhovým řetězům patří na zimu do vozidla i pevná lopata a teplé pracovní rukavice.
Náš tip
Detail, který práci se řetězy zpříjemní, je malá gumová podložka, na kterou si můžete kleknout a nebudete tak mít mokrá kolena.
Jak poznáte, kdy řetězy nasadit?
- Snadno. V případě příkazové dopravní značky C 5a, která přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola.
- Často jsou v našich horských střediscích úseky s řetězy označeny i místním značením, které upozorňuje přímo na místo, kde je doporučené sněhové řetězy nasadit.
- Pokud je na vozovce souvislý sněhový povrch, třeba i se zledovatělými kolejemi. Řetězy nasaďte i v případě ledových kolejí bez sněhového povrchu, které se často objevují na konci zimy.
- Sněhové řetězy nasaďte i v případě silného náledí, zlepší se tak nejen trakce vozidla, ale zlepšíte jeho ovládání v zatáčkách a zkrátíte brzdnou dráhu.
Zásady bezpečné jízdy se sněhovými řetězy
Auto se sněhovými řetězy se při jízdě chová jinak, a proto je potřeba si na nový styl trochu přivyknout. Vhodné je vyzkoušet si jízdu se sněhovými řetězy ještě před cestou do hor. Zasněžené parkoviště zaměstem je proto přímo ideální.
- Snažte se o co nejplynulejší rozjezd i další jízdu. Dodržujte maximální rychlost 50 km/h.
- Na sněhu se můžete plynuleji rozjet na 2. rychlostní stupeň (i za cenu prokluzu spojky).
- Pokud to není nutné, zbytečně neakcelerujte ani prudce nebrzděte. Změny směru vozidla se snažte provádět pomalu a plynule.
- Dodržujte větší bezpečnou vzdálenost za vozidly než na suché vozovce.
- Věnujte velkou pozornost okolnímu provozu, předvídejte situace, které by mohly nastat.
- Před prudším kopcem včas zařaďte 1. nebo 2. rychlostní stupeň a v kopci už raději neřaďte.
- Do prudkého kopce s vozidlem na přední náhon vyzkoušejte zpátečku. U vozu se zadním náhonem, pomůže zatížení kufru.
- Při jízdě z kopce jeďte, pokud to jde, u okraje vozovky - sníh je tam méně ujetý. Přibrzďujte a podřazujte plynule, klidně až na 1. rychlostní stupeň.
- Při vyhýbání v kopci zastavuje vždy ten, který jede z kopce, protože se rozjede snadněji.
- Při vyprošťování ze závěje na krajnici si zkontrolujte výjezdovou trasu. Ve sněhu můžou být schované velké kameny, patníky, pařezy nebo zbytky klád.
- I s vozem 4×4 nepodceňujte jízdu z kopce a v zatáčkách. Čtyřkolka má výhodu pouze v záběru, ale v jiných situacích se chová stejně jako vůz s náhonem na jednu nápravu.
Náš tip
Pokud máte sportovní auto, nebo méně prostoru v podběhu, doporučujeme model sněhových řetězů s automatickým napínáním Pewag Servo.
Obecných zásad pro jízdu se sněhovými řetězy je sice dost, ale ty nejdůležitější je možné shrnout do tří hlavních bodů, které si snadno zapamatujete:
- Nejezdit rychle
- Jet plynule
- Pozorovat a předvídat