S příchodem zimy se může stát, že motor vašeho auta navštíví nezvaný host, kterým kuna bezesporu je. Každý, kdo s ní má zkušenosti by vám mohl vyprávět, jak velké škody dokáže napáchat. Existují však možnosti, které vám pomohou auto proti nevítanému návštěvníkovi zabezpečit.
Kuny kapotu auta navštěvují v zimě kvůli vyhřátému motoru, který slouží jako zdroj tepla. Kdyby se přišly jenom ohřát, nikomu by pravděpodobně nevadily, nicméně o tom si můžete nechat leda zdát. Při svém pobytu si totiž rády dají i něco k snědku. Mohou to být kabely elektroinstalace, hadičky, gumová těsnění, protihlukové výplně, manžety i kabelové svazky. Snadno se vám proto může stát, že ráno přijdete k autu a místo zvuku motoru se rozsvítí kontrolky. Pokud kuna překousla něco důležitého, za opravy zaplatíte i desítky tisíc korun.
Jak se zbavit kuny v motoru: pomohou rušičky i spreje
Jelikož se s kunami potýkají řidiči z vesnic i měst, vymyslelo lidstvo spoustu triků a nástrojů, jak si s nimi poradit. Jednou z cest jsou elektronické rušičky, které mají kunu odlákat, aby se k autu v ideálním případě vůbec nepřibližovala. K dispozici jsou k mání 2 varianty rušiček, které se od sebe liší frekvencí zvuku.
- Akustické rušičky vydávají tóny, které jsou slyšitelné i pro člověka. V ideálním případě je umisťujeme poblíž motoru auta, kde je co nejvíce plastů (pomáhají odrážet zvuk).
- Ultrazvukové rušičky vysílají vlny, které slyší pouze zvířata. Perfektním místem pro jejich umístění je vrchol motorového prostoru nad nádobou na kapalinu ostřikovačů.
Oba druhy plašiček vkládejte do aut, která parkujete venku nebo v garáži. Pro maximální účinnost je třeba dodržet pár pravidel. Nejprve motor umyjte mýdlem nebo jiným čistícím prostředkem. Je důležité odstranit veškeré pachové stopy po předchozích návštěvnících. Poté odpuzovače napojte na zdroj napájení - autobaterii.
Kromě rušiček existují pachové odpuzovače ve spreji. Pokud si zvolíte sprej, musíte motor postříkat roztokem, který kunám zapáchá. Aby fungoval, používejte sprej dvakrát měsíčně. Pořizovací cena sprejů se pohybuje okolo sta korun.
Babské rady aneb jak vyhnat kunu podle našich předků
Pokud jste se s návštěvníky pod kapotou setkali poprvé, stojí za vyzkoušení návody staré desítky let. Berte doporučení jako provizorní než najdete účinnější řešení.
Jednou z možností je použití lidských vlasů nebo kočičích či psích chlupů. Vložte větší chomáč do silonové punčochy a umístěte ji do vychlazeného prostoru pod kapotou auta.
V případě, že nemáte dostatek zvířecích chlupů, může vám pomoci rozprostření deky domácích mazlíčků pod auto. Jakmile kuna ucítí pach zvířat, bude vnímat teritorium jako obsazené a vzdálí se. Podobně jako zápach domácích mazlíčků funguje netradiční alternativa, kterou je tygří nebo lví trus. Exkrementy od šelem rozmístěte venku okolo auta. Díky pachu výkalů budou kuny vnímat území jako nebezpečné.
Nejlepší variantou je jednoznačně garáž
Nejúčinnější, nicméně ne vždy reálnou možností, je parkovat auto v dobře zabezpečené garáži. Tu ale musíte pečlivě zabezpečit. Kuna je totiž vynalézavý tvor, který se protáhne i několikacentimetrovou skulinou.
Ať už vyzkoušíte cokoli, berte na kuny ohled. Patří mezi chráněná zvířata a jejich chytání, případně zabíjení zákon zakazuje. Kromě toho vám nechtějí uškodit, jednoduše je jim zima.
V neposlední řadě pamatujte na to, kuny jsou poměrně chytré. Dříve nebo později si uvědomí, že nebezpečí není skutečné. Nejlepším řešením proto bude kombinace více zmíněných variant.
Pamatujte, že nic není stoprocentní
Bohužel, žádná z možností vás před kunou neochrání ve všech případech. Jak jsme uvedli, kuny jsou velmi chytré, a kde je vůle, tam je i cesta.
Proto je v zimě důležité motor před jízdou kontrolovat, abyste zjistili, zda kuna přes noc nějaké součástky nepoškodila nebo tam stále není. Kromě kuny teplo vyhledávají také toulavé kočky. U nich sice není obvyklé, že by motor ničily, nicméně je při nastartování můžete přejet. Z toho vyplývá, že tak jako z auta ometáte sníh, abyste nedostali pokutu, je potřeba kontrolovat motor.
Tipy, které vám mohou pomoci nad kunami vyzrát, už tedy máte. Pokud byste chtěli vědět, jak se starat o vozidlo a neničit ho vlastní chybou, návod najdete v našem článku.