Po nákupu ojetého auta vás čeká nezbytná administrativa. Abyste celým procesem prošli na první dobrou, přečtěte si, jak má vypadat kupní smlouva, k čemu slouží evidenční kontrola na STK, kdo a za jakých podmínek může přepsat vůz. V článku se také dozvíte, jak dobře vybrat povinné ručení a pro koho je vhodné havarijní pojištění.
Jak postupovat krok po kroku
1 Sepsání a podepsání kupní smlouvy
2 Podstoupení evidenční kontroly na libovolné STK
3 Zřízení povinného ručení
4 Přepis vozu na obecním úřadu s rozšířenou působností
5 VOLITELNÝ KROK: Sjednání havarijního pojištění
1 Sepsání a podepsání kupní smlouvy
Auto bez kupní smlouvy nikdy nekupujte, a to ani v případě, že vás bude prodávající lákat nižší cenou. Smlouva srozumitelně stanovuje vaše práva a povinnosti. Před podpisem si ji dobře přečtěte a pohlídejte si, aby v ní byly nezbytné údaje.
Dobře napsaná smlouva je základ. Obvykle platí, že čím je jednodušší, tím méně je místa pro různé výhybky.
- Identifikace prodávajícího a kupujícího.
- Informace o tom, že vůz je majetkem prodávajícího a že není zatížen žádným právním břemenem.
- Podrobný popis vozu (barva, číslo techničáku, SPZtka).
- Datum, do kterého má prodávající předat auto kupujícímu.
- Ustanovení osoby odpovědné za přepis vozu.
Po podpisu kupní smlouvy se rozběhne zákonná 10denní lhůta, která ukládá prodejci povinnost převést auto na nového majitele.
2 Podstoupení evidenční kontroly na libovolné STK
Evidenční kontrola se provádí pokaždé, když auto mění majitele neboli provozovatele vozu a stojí 400 Kč. K evidenční kontrole se můžete přihlásit na libovolné stanici technické kontroly, nemusíte se ohlížet na místo registrace.
Vezměte si s sebou malý i velký technický průkaz vozu. Zaměstnanci STK budou kontrolovat, zda uvedené údaje v techničácích odpovídají reálnému stavu vozu. Zaměří se na VIN kód vozu, číslo motoru, tažné zařízení, barvu karoserie, ale i na rozměry pneumatik – na autě nemohou být nasazeny libovolné pneu, ale musí souhlasit s údaji v techničáku.
Pokud nechcete být na STK nepříjemně překvapeni, zkontrolujte si před prohlídkou pečlivě stav auta na vlastní pěst.
3 Zřízení povinného ručení
Před přepisem vozu musíte mít sjednané povinné ručení, které se dokládá zelenou kartou (nově je bílá). Jedná se o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem auta a je nezbytné pro každého majitele vozu.
Bez něj nesmíte vyjet na silnici. Kryje škody na majetku, na zdraví i případné způsobení ekologické havárie. Nevztahuje se však na poškození vašeho auta, k tomu slouží volitelné havarijní pojištění.
Jak na nejvýhodnější povinné ručení
Není povinné ručení jako povinné ručení. Na českém trhu je nepřeberné množství nabídek a rozdíly v cenách jsou značné. Ovlivňuje je:
- věk majitele vozu,
- bydliště,
- značka a model auta,
- objem motoru,
- rok výroby,
- pojišťovna.
I drobná odchylka změní výslednou cenu, takže porovnání povinného ručení s kamarádem vám vlastně nic neřekne. Dobrou cestu k výhodnému pořízení pojištění představuje využití některého ze srovnávačů povinného ručení – zadáte údaje o sobě a svém vozidle a uvidíte nabídku různých pojišťoven.
Pro jistotu vyzkoušejte různé srovnávače. Až si vyberete, povinné ručení si naklikejte on-line (je to zpravidla levnější). Zelená karta vám pak přijde na e-mail a za několik dní i poštou.
Povinné ručení vám chrání před statisícovými cenami oprav.
4 Přepis vozu na obecním úřadu s rozšířenou působností
Když už máte pojištění, je před vámi poslední krok – přepis vozidla. Zařídíte ho na libovolném obecním úřadu s rozšířenou působností (dopravní odbor – registr vozidel). Přepis může udělat jak prodávající, tak kupující. Na registr ale musíte dorazit společně. Pokud to nejde, jednoho z vás zastoupí plná moc k přepisu vozu, ta však musí být úředně ověřena. Tuto službu nabízí každá pošta s označením Czechpoint.
K přepisu auta si přineste:
- kupní smlouvu,
- velký a malý technický průkaz,
- doklady totožnosti prodávajícího a kupujícího, popřípadě plnou moc jednoho z nich,
- protokol o evidenční kontrole vozidla – nesmí být starší než 30 dní,
- zelenou kartu, která doloží zákonné pojištění vozidla (povinné ručení)
- peníze – za převod samotný se platí 800 Kč, pokud kupujete starší auto, které nesplňuje emisní normy, zaplatíte ještě jednorázovou ekologickou daň ve výši 3 000 až 10 000 Kč.
5 Sjednání havarijního pojištění (volitelný krok)
Zvažte ještě pořízení havarijního pojištění. To platí dvojnásob v případě, že jste nedávno dokončili autoškolu, nebo si pořizujete první auto. Zřídíte ho stejně jako povinné ručení. Povinné ručení mají všichni, havarijko asi jen třetina řidičů. Nejčastějším argumentem, proč si ho nezřizovat, je cena.
Havarijko opravdu není nejlevnější, průměrně vychází na 10 000 Kč, ale v případě nehody se vám vyplatí. Na to však řidiči přichází až ve chvíli, když si platí opravu auta po nehodě. Šance, že nějakou způsobíte, je nejvyšší v prvních letech, kdy ještě nejste takzvaně „vyježdění“.
Jaký je rozdíl mezi havarijkem a povinným ručením
Povinné ručení kryje škody na majetku a ujmu na zdraví ostatních. Havarijko kryje vaše auto před vámi (zaviníte nehodu), ale i před nepředvídatelnými událostmi – krádež, vandalismus nebo živelná katastrofa. Pokud do vás někdo nabourá, úhrada půjde z jeho povinného ručení.
Poškrábal vám někdo lak na zaparkovaném autě? Havarijko pokryje i nový nátěr.
Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění
Cenu havarijka ovlivňují stejné parametry jako povinné ručení, a navíc i zvolená rizika pojištění (nehoda, živly, krádež), pořizovací cena a stáří vozu (starší auto = nižší pojistné) a výše spoluúčasti.
Jak ušetřit na havarijním pojištění
- U pojišťovny, kde si zřídíte povinné ručení, se poptejte i na cenu havarijka. Takový balíček může vyjít levněji než dvě samostatná pojištění.
- Někteří prodejci ojetin nabízí možnost zřízení havarijka, zjistěte si ceny, občas to bývá výhodné.
- Cenu havarijka ovlivňuje průběh bez škod (nevyužitá pojistka = každoroční sleva) a cena vozu, ta však postupně klesá, proto si ho nechávejte pravidelně přepočítat.
- Vyberete si krytí a spoluúčast, která vám dává smysl (vyšší spoluúčast = nižší cena).
- Pokud auto zajistíte dle požadavků pojišťovny, můžete ušetřit nižší desítky procent za pojištění při odcizení.
- Sjednání havarijka přes internet bývá o pár procent levnější.
Co všechno v rámci havarijka pojistit
Krytí havarijního pojištění si nakombinujete sami podle svého uvážení. A platí, že čím vyšší a širší krytí, tím vyšší cena. Pokud se vám nad tím nechce přemýšlet zvolíte „all risk“ a jste krytí takřka před vším a ještě získáte vynikající asistenční služby a třeba i úrazové pojištění. To však nebývá nejlevnější, proto si spíš vyberete
Podívejte se také na možnosti doplňujícího pojištění, které zahrnuje vychytávky, jako je oprava prasklého čelního skla, ochrana zavazadel před krádeží nebo proražené pneumatiky. Takzvané Pneujištění si můžete zřídit i samostatně v našem eshopu..
... a jak se vlastně starat o auto?
Až bude auto oficiálně vaše, musíte se naučit, jak se o něj starat. A přesně to se dozvíte v dalším článku tentokrát o údržbě auta. Zjistíte, jak kontrolovat hodnoty tlaku v pneumatikách, kdy je potřeba vyměnit olej, ale i tipy, jak s autem zacházet.
Nenašli jste v článku, co hledáte?
Mrkněte na další díly našeho seriálu o autoškolách.
- 1. DÍL seriálu o autoškolách | Jak udělat autoškolu napoprvé
- 2. DÍL seriálu o autoškolách | Jak se nenechat napálit při nákupu ojetého auta
- 4. DÍL seriálu o autoškolách | Jak se starat o první auto