Po-Ne
7-19 hod.

TOP 3 pneumatiky pro obytné vozy a karavany

Datum: | Autor: Tomáš Valský

 

Když se vydáte na dovolenou s obytným automobilem, chcete se cítit bezpečně, užívat si klid a pohodlí, který cestování s těmito vozidly přináší. Při údržbě vlastního vozu nebo při výběru vozu v půjčovně však nezapomínejte i na kvalitní pneumatiky, které by měly být určené právě pro tyto dopravní prostředky.


 

S naloženým karavanem pojedete mnoho hodin. Komfortní a tiché pneumatiky vám zpříjemní dlouhé cestování. Nízký valivý odpor dokáže už na tisíci kilometrech zajímavě ušetřit drahé palivo. Také stání na jednom místě s dlouhodobou deformací klade na pláště vysoké nároky. Při tom všem je obutí obytných vozů dlouhodobě vystaveno účinkům intenzivního UV záření.

 

Právě tyto parametry „navíc“ oproti standardním dodávkovým pneumatikám mají speciální dezény pro obytné vozy a karavany.

cestovní karavan

Nezávislých testů pneumatik pro obytné vozy a karavany je jako šafránu. To proto, že sortiment tohoto zboží není moc široký a poptávka po speciálních gumách pro nedosahuje hodnot ostatních dodávkových plášťů

Které pneumatiky pro obytné vozy a karavany doporučujeme a kterým se raději vyhnout?

 

V našem přehledu najdete hodnocení 3 nejoblíbenějších dezénů současnosti.


 

Michelin Agilis Camping

Michelin Agilis Camping je nástupcem oblíbeného a úspěšného dezénu Michelin XC Camping, který byl dlouhá léta jedničkou mezi pneumatikami pro obytné vozy. Nový dezén Agilisu byl homologován pro použití Fiat Ducato, které jsou mezi karavany jedny z nejrozšířenějších.

 

Novinkou Agilis Camping oproti předchůdci XC Camping je označení M+S, které rozšiřuje spektrum použití na období jara a podzimu, kdy vás mohou překvapit náhlé a prudké změny počasí. I přes toto celoroční označení však Michelin Agilis Camping není plnohodnotnou zimní pneumatikou, která by byla vhodná na výlet do hor.

 

Agilis Camping má zesílenou dvojitou konstrukci kostry, která umožňuje hustit duši na vyšší tlak. Doporučené maximální hodnoty jsou u přední nápravy 4,5 barů a u zadní nápravy 5,5 barů. Pro tyto tlaky však už výrobce doporučuje kovové ventily. 

 

Durable Contact Patch - Michelin Agilis Camping

Technologie DCP - Durable Contact Patch
Optimalizuje velikost kontaktní plochy pneumatiky s vozovkou

 

Michelin Agilis Camping vyniká i dalšími parametry, které u obytných vozů jistě oceníte. Především dlouhou životností, která oproti XC Camping narostla o dalších cca 15 %.  Kromě toho se zvýšila odolnost díky vyztužené bočnici. Tu chrání proti nárazům 8 speciálních ochranných plátů na každé straně.

 

Běhoun má zvětšený počet lamel o 30 % oproti běžnému dezénu Agilis. Také jeho prořezání se zvýšilo až o 20 %. Tím se Michelin Agilis Camping vyrovná standardním celoročním pneumatikám, které jsou určeny pro rozdílné teplotní podmínky.

Michelin Agilis Camping

Úpravy dezénu Michelin Agilis Camping zaručují vynikající přilnavost
nejen při příležitostných jízdách v náročných podmínkách.

 


 

Continental VancoCamper

Pneumatika Continental VancoCamper je velmi oblíbená hlavně mezi německými řidiči, kteří mají dlouhodobě ke značce Continental velkou důvěru.

Continental VancoCamper

Nízký valivý odpor, nízká hlučnost, nízká spotřeba
- pneumatiky Continental VancoCamper si prostě oblíbíte. 

 

 

Už v roce 2010 tento letní plášť získal u německého odborného časopisu Pro Mobile kladné hodnocení za vyvážené výsledky v testu. Konkrétně za dobrý výkon na suchu i mokru a dobrou tlakovou rezervu do 5,5 baru. Nižší známky však VancoCamper získal v testu podélného aquaplaningu.

Graf hodnot Continental VancoCamper z testuCelkově je Continental VancoCamper velmi bezpečná a komfortní pneumatika s ochranou proti podhuštění, krátkou brzdnou dráhou na mokru a vysokou nosností. I proto je doporučována pro větší vozy s vyšší zátěží.

 

Dezén VancoCamper splňuje veškeré parametry
standardu Continental CP pro obytné automobily

 

VancoCamper - lepší záběr na mokré vozovce VancoCamper - zesílený pás a kostra VancoCamper - vyztužená konstrukce bočnice

Speciální směs VancoCamper zlepšuje záběr na mokré vozovce             

Zesílený pás a kostra zvyšují ochranu proti opotřebení, přetížení a vnějším vlivům        


Vyztužená konstrukce bočnice zvyšuje podporu při zvýšeném zatížení zadní nápravy

 


 

Pirelli CARRIER Camper

Letní dezén Pirelli CARRIER Camper vychází z konstrukce moderní řady dodávkových pneumatik Pirelli Carrier.

 

Nový profil běhounu a nová směs dovolily CARRIER Camper zlepšit jízdní parametry oproti předchůdci Pirelli Chrono Camper. Přilnavost na mokru, krátká brzdná dráha, zvýšená odolnost proti aquaplaningu a nižší valivý odpor. To jsou zlepšené hodnoty, o které se nyní opírá výkon tohoto nového pláště.

 

V jednom z posledních testů pneumatik pro obytné vozy Autobild 2014 získala Pirelli CARRIER Camper dělené první místo s nejvyrovnanějšími výsledky.

Pirelli Carrier Camper - graf hodnot z testu

Pirelli CARRIER Camper  získala první místo v testu brzdění na mokru a druhá místa v testu valivého odporu, příčném a podélném aquaplaningu a handlingu.Pirelli Carrier Camper

Podle továrních zkoušek se zvýšila i celková životnost dezénu
Pirelli CARRIER Camper, a to až o 30 %!

 

Všechny tyto výsledky naznačují, že nová letní pneumatika pro obytné vozy Pirelli CARRIER Camper  bude v tomto segmentu velkým konkurentem už osvědčeným značkám, jako jsou Michelin nebo Continental. 


Články k tomuto tématu:

Kontakty

info@pneumatiky.cz
+420 547 425 372
volejte 7-19 hod.cookie