Také patříte k těm, kdo odkládají přezouvání na poslední chvíli? Nejste sami. "Pár dní to ještě bez přezutí vydrží, zatím sněží jen trochu a zdaleka ne všude. Moje SUVčko to v nejhorším utáhne," zní častá úvaha majitelů aut s pohonem na 4 kola.
Jak je tato úvaha mylná můžete vidět v následujícím videu. Subaru Forester s pohonem na čtyři kola, ale také s letními pneumatikami v testu na sněhu shořelo jak papír. To se však nedá říct o dvoukolce značky BMW M3, která si díky zimním pneumatikám vedla na zasněženém terénu velmi dobře.
Silný motor a pohon všech kol je vám totiž k ničemu, pokud se nemáte takříkajíc "od čeho odrazit", což zajišťují právě zimní pneumatiky.
A co všechno na sněhu bez zimních pneumatik riskujete?
Primárně je zimní jízda v letních pneumatikách hazardem se zdravím, a to nejen tím vlastním. Nikdy nedokážete stoprocentně předpovědět, jaké bude zítra počasí a v jaké situaci se s autem ocitnete.
Kromě toho je po prvním listopadu. To znamená začátek sezóny, kdy končí nepřezutým vozům doba hájení. Zákon je totiž v tomto směru neúprosný - pokud je vozovka pokrytá souvislou vrstvou sněhu, ledu či námrazy, má řidič povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Tím spíš, pokud narazíte na značku Zimní výbava, tam je přezutí nutné bez kompromisu.
Policisty nebude zajímat, jestli předpokládáte, že vaše auto trochu sněhu zvládne. Na místě vám tak mohou položit pokutu až dva tisíce korun. Navíc jsou oprávnění zakázat řidiči další jízdu, dokud pneumatiky nevymění, aby neohrožoval bezpečnost svou i ostatních.
Po nehodě na letních gumách můžete počítat s problémy i při jednání s pojišťovnou. Ta se totiž velmi ráda chopí šance a v případě nepřezutých či silně ojetých pneumatik vám nemusí škodu proplatit.