Téměř dvě třetiny českých řidičů byly letos na zimu podle průzkumu e-shopu Pneumatiky.cz správně připraveny už na počátku listopadu. Naštěstí i těm zbylým dosud počasí spíše přálo, takže opožděného přezouvání zatím nemusejí litovat. Od konce týdne lze však teploty pod 7 stupňů Celsia, což je doporučená hranice pro nazutí zimních pneumatik, očekávat již nejen v noci a ráno, ale i v průběhu dne. „Většina řidičů letos přezula včas, ale stále je tu početná skupina, kterou počasí k výměně pneumatik do konce října nedonutilo. Pro tyto řidiče je právě nyní pověstných ‘za pět minut dvanáct’, a i proto očekáváme silné prodeje i v průběhu listopadu,“ říká manažer obchodu a nákupu Pneumatiky.cz Lukáš Bábíček.
Zodpovědně se na zimu letos připravily pneuservisy a prodejci pneumatik. „K dnešnímu dni jsme sice vyprodali už zhruba dvě třetiny skladových zásob, ale zákazníci dosud mohou vybírat pneumatiky prakticky všech rozměrů. V zásadě dostatek kapacit a dosud některé volné termíny hlásí i naše smluvní pneuservisy,“ dodává Lukáš Bábíček. Čekací doby se sice liší podle lokality, ale do většiny autoservisů se lze podle něj prostřednictvím e-shopu objednat do pěti pracovních dní. „A mohou si vše samozřejmě usnadnit díky naší službě Přezutí a nechat si nově pořízené pneumatiky před montáží doručit přímo do některého ze 150 vybraných pneuservisů.“
Data e-shopu Pneumatiky.cz ukazují, že počet řidičů s vhodným obutím pro zimní sezónu se na začátku listopadu zvyšuje trvale, od roku 2022 o plných 12 procentních bodů na letošních 62,2 %. Výrazně přitom průběžně roste podíl vozů vybavených celoročními pneumatikami, na které letos k začátku zimní sezóny přezulo nebo plánovalo přezout 16 % řidičů. „Zájem o celoroční pneumatiky je letos rekordní, v posledních měsících tvořily téměř čtvrtinu všech prodejů, což je oproti předchozím rokům výrazný skok,” komentuje letošní statistiku Lukáš Bábíček.
Přezouvání svěřují odborníkům, kupují prověřenou kvalitu
V průběhu let se mění také počet řidičů, kteří využívají služeb pneuservisů, a přístup řidičů k výběru nových pneumatik. Aktuálně přezouvá svépomocí již jen asi třetina řidičů, zatímco ostatní i kvůli správnému vyvážení kol tuto práci raději svěřují odborníkům. Při pořizování nových pneumatik je zase jejich cena prvořadým kritériem již pouze pro necelou pětinu z nich, daleko více (26,5 %) volí známou značku. Pro téměř polovinu (45,8 %) dotázaných je rozhodujícím kritériem to, jak si dané pneumatiky vedly v testech odborných časopisů. To potvrzují nejen prodejní data e-shopu Pneumatiky.cz, ale i zkušenosti výrobců pneumatik. „Z našich výzkumů jasně vyplývá, že mezi hlavní důvody nákupu pneumatik Goodyear patří nejen dobrá zkušenost s touto značkou, ale i její úspěšnost v nezávislých testech. Tento faktor se pak velmi silně projevuje u celoročních pneumatik, kde dlouhodobě obsazujeme přední příčky napříč všemi testy,“ dodává Milan Marušák ze společnosti Goodyear.
Kontakt pro tisk:
Vendula Vítková, vitkova@onio.cz