70 000 tun. Tolik se v ČR prodá každoročně pneumatik. Na místech zpětného odběru přitom řidiči odevzdají jen 63,6 % z nich. Zbytek končí v komunálním odpadu a na černých skládkách. Recyklace je přitom jednoduchá a zadarmo. Ať už pláště používáte na vůz, kolo, motocykl nebo stavební a zemědělské stroje, po jejich přezutí musíte opotřebené pneu ekologicky zlikvidovat. Kde se jich ale zbavit?
Informační portály pro bezplatnou likvidaci pneumatik | Projekty, které pomáhají odstranit pneumatiky z přírody |
---|---|
ELTMA - zpětný odběr pneumatik | UklidmeCesko |
KAMsNIM - portál se sběrnými místy | Zmapujto |
REC Group - recyklace a likvidace starých pneu | Pneumatiky.cz |
50 let rozmachu strojního průmyslu stačilo lidstvu na to, aby udělali z vyprodukovaného odpadu největší hrozbu naší planety. V oceánech každý rok končí přes milion tun plastů a koncentrace CO2 v ovzduší dramaticky roste.
"Zločinům" proti přírodě se dopouští i někteří řidiči. Dokazují to sjeté gumy, které často najdeme pohozené u lesních cest a v potocích, kde do okolí uvolňují toxické látky. Zlikvidovat pláště ekologicky vás v dnešní době přitom nestojí nic. Vše za vás totiž hradí prodejci dezénů!
Za odhození pneumatik v přírodě může Policie ČR uložit pokutu až 50 000 Kč. Ani to ale mnoho řidičů neodradí.
ELTMA = 2900 sběrných míst po celé ČR
O lepší recyklovatelnost pneumatik se významně zasloužila společnost Eltma. Ta v České republice provozuje více než 2900 sběrných míst. V roce 2018 se neziskovce podařilo zpětně odebrat 89 % plášťů, které na trh uvedli například výrobci Barum, Michelin či e-shop Pneumatiky.cz. Právě ti Eltmě hradí veškeré poplatky za šetrné zpracování starých gum. Řidiči tak nezaplatí ani korunu.
Sběrná místa ELTMA jsou v Česku i na Slovensku na každém rohu. V ČR jich je přes 2900.
Kam s odpadem
- V aplikaci Kam s ním? vyhledáte místa ve vašem okolí, kde se legálně zbavíte svého odpadu. Byla spuštěna na začátku roku 2020 a provozuje ji organizace Ukliďme Česko.
- Společenost REC Group - recyklace a likvidace starých pneu, – dává pneumatikám nový život.
Využití starých pneu? Palivo, autodíly i houpačky
A co se s odevzdanými pneumatikami stane? Průmysl má pro starou gumu spoustu využití. Poslouží jako zdroj energie i jako materiál pro nové autodíly.
1. Dětská hřiště, pelíšky pro domácí mazlíčky nebo zbroj
Kreativitě se meze nekladou. Rčení, které u využití opotřebených pneumatik platí hned několikrát. Houpačky na dětská hřiště a atrakce pro lezení jsou klasika. Co ale třeba zahradní nábytek nebo středověké brnění? Z plášťů se dá zkrátka udělat ledacos. Nomádský kmen Masajů dokonce používá materiál na výrobu sandálů.
Imitace zbroje Johanky z Arku vyrobená z cykloplášťů od umělkyně Grace Duval vypadá skutečně impozantně.
2. Nové brzdy a další autodíly
Věděli jste, že i pro pneumatiky najdeme v průmyslu znovuvyužití? Granulát (mechanicky rozdrcená pryž) slouží k výrobě například brzd, tlumičů nebo protihlukových tvárnic u železničních přejezdů. Malá část granulátu je navíc použita jako základ pro nové pneumatiky.
3. Palivo pro reaktory
Jedním z novějších postupů pro využití starých pneumatik je fyzikálně-chemický proces pyrolýza. Gumy se zahřívají při minimální teplotě 500 °C bez přístupu vzduchu. Tím vznikne rozdrcený odpad, který se v reaktoru rozloží na plyn, kovy a saze. Po úpravě se plynný produkt používá jako zdroj energie pro výrobu elektřiny.
4. Pneumatiky jako alternativa uhlí
Využití starých dezénů v energetice patří mezi nezbytné způsoby, jak se zbavit jejich ohromného množství. V zemích EU se jich ročně použije až 50 % jako zdroj alternativního paliva. To je použito v cementárnách, spalovnách i teplárnách. 1 tuna gum nahradí až 1,25 tuny uhlí. I když se nejedná zrovna o ekologickou likvidaci, je to lepší způsob, než pomalý rozklad pryže na skládkách. Množství emisí CO₂ ze spálených plášťů navíc nepřesahuje hodnoty vyprodukované uhlím.
Pomozte nám uklidit Česko
Životní prostředí nám není lhostejné. I proto se účastníme projektu UklidmeCesko.cz. Tento dobrovolnický úklid pomáhá každoročně vyčistit přírodu nejen od pohozeného odpadu včetně pneumatik, ale i větších černých skládek.
Černé skládky můžete navíc mapovat pomocí aplikace Zmapujto.cz,. Díky vaší iniciativě uvidí vedení vaší obce v mapě označené černé skládky. Obec může nechat na svých pozemcích černé skládky odstranit nebo vyzvat vlastníka pozemků k odstranění černé skládky v kooperaci s obcí, záleží jen na domluvě obou stran.
Chci vědět víc o Pneumatiky.cz a UkliďmeČesko
S ekologickými pneumatikami šetříte peníze i přírodu
Eko pláště od prémiových výrobců jsou bezpečné na silnici a zároveň šetrné vůči okolí i peněžence. Úsporné dezény snižují spotřebu paliva a dosahují vyššího kilometrového výkonu. Při sjíždění jejich vzorku se navíc do ovzduší uvolňuje méně toxických látek.
Nejlepší ekologické pneumatiky na trhu
- Michelin Energy Saver+ garantuje o 8000 kilometrů vyšší kilometrový nájezd než mají konkurenční dezény.
- Continental EcoContact 6 má o 20 % vyšší kilometrový nájezd a 15 % nižší spotřebu než předchozí generace.
- Hankook Kinergy Eco2 K435 ekologická pneumatika disponující vysokým kilomerovým nájezdem a nízkým valivým odporem. Řidiče potěší i nízkou pořizovací cenou.
- Nokian eLine 2 jedno z nejlepších hodnocení valivého odporu na evropských štítcích. Na každých 100 km cesty s ní ušetříte až 0,6 l paliva.
- Pirelli P7 Cinturato Blue ocení hlavně vozy vyšší třídy. I při minimální spotřebě představuje výbornou volbu pro sportovní jízdu.
- Bridgestone Ecopia EP 150 má díky technologii Nano Pro-Tech o 15 % nižší valivý odpor, což snižuje emise CO2 o 3 %.
Naše nabídka eko pneumatik: zleva Bridgestone Ecopia EP150, Hankook Kinergy Eco 2, Pirelli P7 Cinturato Blue, Continental EcoContact 6.
Aktualizováno 11. 3. 2020