Po-Ne
7-19 hod.

Zimní pneumatiky

Datum: | Autor: Tomáš Valský


V zimě nás na silnicích čeká mnohem víc překvapení než v letních měsících, a to nejen ve formě sněhu či ledu. Na takovém povrchu mívá pneumatika menší přilnavost než na suché vozovce a právě z tohoto důvodu se vyrábí zimní pneumatiky. Bývají označeny symbolem „M+S“ (mud and snow).

Takto označená pneumatika je podle legislativy považována za zimní a vyhovuje vyhlášce o povinnosti použít zimní výbavu. Vyhláška platí vždy od 1.11. do 31.3. v závislosti na aktuálních povětrnostních podmínkách.

Symbolem M+S jsou označeny i celoroční pneumatiky.

Opravdovou zimní pneumatiku poznáte podle symbolu sněhové vločky vyraženého na bočnici.


Vločka je zárukou, že se jedná o opravdové zimní pneumatiky.
Pouhý symbol M+S vyhoví zákonu, ne však bezpečnosti.

Patrné rozdíly dezénu zimní a letní pneumatiky.

Specifika zimních pneumatik

U zimních pneumatik je minimální hloubka dezénu 4 mm a platí na celém území ČR.

Zimní pneumatiky používají měkčí směs pro lepší přilnavost při teplotách pod 7°C a dezén s větším poměrem prořezání pro lepší odvod břečky a vody.

Rychlostní index zimních pneumatik

U zimních pneumatik může být jejich rychlostní index nižší, než je uvedeno v TP. Rychlost jízdy však musí být přizpůsobena této nižší hranici. Maximální konstrukční rychlost, při použití takových zimních pneumatik, by dle vyhlášky 341/2002 Sb. měla být vyznačena v zorném poli řidiče.

Na kterou nápravu použít lepší pneumatiky?

Pokud máte v sadě pneumatik dvě pneu sjeté více a nechcete dokupovat všechny nové, doporučujeme pneumatiky s lepším vzorkem použít na zadní nápravu. Zabráníte tím přetáčivosti vozu, tedy záď vozu se nebude snažit „předjet“ předek.

Totéž platí i o kombinaci letních a zimních pneumatik v zimě. Pokud má vůz přední náhon a na něm zimní pneumatiky může opět docházet k přetáčivosti a následnému smyku.

U vozů s pohonem zadních kol, kde jsou zimní pneumatiky použity jen na zadní nápravě, zvýšíte výkon při rozjezdu, ale předek vozu se stává hůře ovladatelným. Může se tedy stát, že i když zatočíte, vůz pojede stále rovně. Při kontrole policíí, ve zhoršených povětrnostních podmínkách, vás navíc nemine pokuta a v případě nehody pak pojišťovny nemusí uznat plnění.

Proto doporučujeme na vozidle používat všechny 4 pneumatiky zimní.


Články k tomuto tématu:

Kontakty

info@pneumatiky.cz
+420 547 425 372
volejte 7-19 hod.cookie