Po-Ne
7-19 hod.

Test letních SUV pneumatik 265/60 R18 - Autobild 2018

Datum: | Autor: Tomáš Valský

Nový test SUV pneumatik magazínu Autobild skončil remízou – vybrat si můžete hned ze dvou vítězů. Redaktoři prověřili 8 dezénů. Kromě klasického měření na mokrém a suchém asfaltu je vystavili hlubokému bahnu a ostrému kamení. Pokud jste majitelem silného vozu s pohonem 4x4, výsledky vás jistě zaujmou.

Metodika testování

Všechny pneumatiky technici postupně nazuli na těžký a výkonný Mercedes-Benz třídy G. Jako tradičně testovali handling a brždění na suchu a mokru. S ohledem na charakter vozu však zjišťovali i to, jak si gumy poradí s náročnějším terénem – kamenitými cestami, pískem a hlubokým bahnem. Za nejlepší výkon dostaly pláště známku 1, za nejhorší 6.

 

1. - 2. místo

Continental SportContact 5 SUV

Potenciál německého dezénu vynikne naplno na silnicích. Jeho nejsilnější stránkou je totiž jízda na suchu, kde díky přesnosti řízení, nízkému valivému odporu a krátké brzdné dráze překonal dokonce i konkurenční Hankook.

Na výbornou si pláště poradily i s mokrou vozovkou, kde redaktoři ocenili jejich stabilitu a handling. Jediné, co zamrzí, je průměrná trakce v bahně. Na kamenech a písku si však pneumatika vedla skvěle, bez obav s ní můžete vyrazit do náročnějšího terénu.

 

 Nízký valivý odpor

 Nejlepší výsledek na suchu

 Skvělý handling a stabilita na mokru

 Průměrná trakce v bahně

 

 Continental SportContact 5 SUV

 

1. - 2. místo

Hankook Ventus ST RH06

Ventus ST RH06 by měl být první volbou pro fanoušky jízdy v drsném terénu. Nezastavilo ho bahno, písek ani kamenité cesty. Na mokru redaktory oslovil perfektní odolností vůči aquaplaningu. V této disciplíně šlo společně s Continentalem o nejlepší testovaný dezén.

Na suchu guma skvěle brzdila a nebýt vyššího valivého odporu, nemusela by se ani dělit o první místo. Ve srovnání s prémiovými výrobci je navíc Hankook o poznání levnější.

 

 Výborná ochrana proti aquaplaningu

 Nejlepší v terénu

 Krátká brzdná dráha na suchu i mokru

 Vyšší valivý odpor

 

Hankook Ventus ST RH06

 

3. místo

Goodyear EfficientGrip SUV 4x4

Hlavní předností Goodyearu byl velmi přesný handling za každého počasí. Hladce zvládal průjezdy zatáčkami, ani při vyšších rychlostech neztrácel stabilitu. Řidiče, kteří musejí často překonávat delší vzdálenosti potěší vysoký komfort. Pneumatice lze vytknout snad jen průměrný záběr v bahně. Jde o jeden ze tří dezénů, který obdržel hodnocení „příkladný“.

 

 Přesnost a stabilita v zatáčkách

 Vysoký jízdní komfort

 Výborný handling za každého počasí

 Průměrný záběr v bahně

 

Goodyear EfficientGrip SUV 4x4

 

4. místo

Pirelli Scorpion Verde

Nejjistěji se Scorpion Verde cítí na suchu. Perfektní ovladatelnost a krátká brzdná dráha dodá vašemu řízení přesnost a sportovní charakter. Nezklame vás ani v drsnějším terénu, kde redaktoři ocenili výborný záběr pneumatiky. Další výhodou je mimořádně nízký valivý odpor. V podstatě jedinou slabinou je slabší handling na mokru.

 

 Nízký valivý odpor

 Dobrý záběr v terénu

 Nejlepší výsledek na suchu

 průměrný handling na mokru

 

Pirelli Scorpion Verde

 

5. místo

Kumho Crugen HP91

Dezén Crugen HP91 uzavírají první pětici a navzdory nízké ceně jsou kvalitou srovnatelné s prémiovými výrobci. Pneumatiká má díky výbornému záběru v písku a bahně hodně co nabídnout zejména fanouškům off-roadu. Velmi dobře si pláště vedly i na mokru, kde prokázaly vysokou odolnost vůči příčnému i podélnému aquaplaningu. Navzdory skvělé stabilitě ale získaly nižší počet bodů za handling na suchu.

 

 Výborný záběr na písku a blátě

 Dobrá ochrana proti aquaplaningu

 Nízká cena

 Slabší handling na suchu

 

Kumho Crugen HP91

S čínským Goodridem při dešti zůstaňte raději doma

Komisaři Autobildu řidičům silně doporučují sáhnout po prvních 3 dezénech, které získaly hodnocení „příkladné“. Pokud ale hledáte levnější alternativu, nezklamou vás ani Kumho a Toyo. I přes menší nedostatky jde o velmi kvalitní pláště.

Čínský Goodride naopak zcela pohořel. Na mokru pneumatika získala známku 5+, což byl zdaleka nejhorší výsledek z celého testu. Indický dezén Apollo si sice vedl o něco lépe, kvůli dlouhé brzdné dráze a špatnému handlingu na mokru byste přesto měli sáhnout po kvalitnějších produktech.

 

 

Dezén Hodnocení Terén Mokro Sucho

Continental SportContact 5 SUV

★★★★★ 2 2+ 2+ Koupit
Hankook Ventus ST RH06 ★★★★★ 1- 2+ 2- Koupit

Goodyear EfficientGrip SUV 4x4

★★★★★ 2 2 2 Koupit

Pirelli Scorpion Verde

★★★★ 2 2 2+ Koupit

Kumho Crugen HP91

★★★★ 2 2 2 Koupit
Toyo Proxes T1 Sport SUV ★★★★ 2- 3+ 2 Koupit
Apollo Apterra H/T2 ★★★ 2- 3+ 3
Goodride SU318 H/T ★★ 2 5+ 3+  

 

 

Hodnocení

★★★★★Příkladné
★★★★Dobré
★★★Uspokojivé
★★Podmínečně doporučeno
Nedoporučeno


Články k tomuto tématu:

Kontakty

info@pneumatiky.cz
+420 547 425 372
volejte 7-19 hod.cookie