Po-Ne
7-19 hod.

Test letních pneumatik 225/40 R18 - SportAuto (2017)

Datum: | Autor: Tomáš Valský

Jste majiteli výkonného vozu a hledáte gumy na léto? Pak vás jistě bude zajímat test německého magazínu SportAuto. Jeho redaktoři měřili vlastnosti sedmi dezénů navržených pro sportovně založené řidiče. Snadno s nimi zvládnete ostré zatáčky na závodní dráze i vysokou rychlost na dálnici.

 

Metodika testování

Pneumatiky v rozměru 225/40 R18 od sedmi výrobců nazuli technici na Toyotu GT86. Redaktoři je testovali na sportovním úseku Circuito Tazio Nuvolari mezi Milánem a Janovem. Na suchu je zajímala stabilita, handling a brzdná dráha, na mokru hodnotili navíc trakci a odolnost proti aquaplaningu. Posuzovali i šetrnost k životnímu prostředí.

 

1. místo

Michelin Pilot Sport 4 

Nejpřesvědčivější výsledek předvedly gumy Michelinu. Komisaři u nich nezjistili žádnou výraznější vadu na kráse. Dezén na ně zapůsobil především svou univerzálností. Jak na suchu, tak na mokru, totiž získal nejvíce bodů z celého testu.

Pneumatika skvěle zvládá každý rozmar počasí a řidiči se s ní nemusí bát vyjet na dálnici i závodní okruh. Díky vysokému kilometrovému nájezdu si určitě stihnete vyzkoušet obojí.  V podstatě jediným negativem je vyšší hlučnost.

 

 Perfektní brždění i handling

 Vynikající ochrana proti aquaplaningu

 Hodí se jak na silnici, tak na závodní trať

 Vyšší hlučnost

 Michelin Pilot Sport 4

 

2. místo

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3

Druhé místo získala guma Eagle F1 Asymmetric 3 od Goodyearu. Redaktoři na ní ocenili zejména handling na mokré vozovce a brždění na suchu. Kladně hodnotili i nízkou hlučnost a komfort. Vysoké množství bodů pneumatiky získaly i za ochranu životního prostředí. Jedinou jejich slabší stránkou bylo chování při ostře řezané jízdě.

 

 Stoprocentní hodnocení handlingu na mokru

 Výborné brždění na suchém asfaltu

 Velmi komfortní a tichá guma

 Průměrný handling v ostrých zatáčkách na suchu

 Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3

 

3. místo

Bridgestone Turanza T001

Po Bridgestonu by měli sáhnout řidiči, kteří musí denně překonávat dlouhé vzdálenosti a cestu si tak chtějí co nejvíce zpříjemnit. Právě při nekonečných kilometrech na dálnici totiž naplno oceníte její komfort. Nejjistěji se dezén cítí na suchém asfaltu, kde disponuje výbornou stabilitou a trakcí. Nezklame vás ani na mokru, kde komisaři ocenili skvělý handling.

Vysoký počet bodů pneumatika získala za ochranu životního prostředí, je totiž snadno recyklovatelná. Díky nízkému valivému odporu se navíc pomaleji opotřebovává, čímž šetří palivo.

 

 Skvělý handling na mokru

 Výborná stabilita a trakce na suchém asfaltu

 Nízký valivý odpor, komfortní

 Průměrná ochrana proti podélnému aquaplaningu

 Bridgestone Turanza T001

 

4. místo

Continental SportContact 5

Mezi četné přednosti ContiSportContact 5 patří perfektní ochrana před aquaplaningem. V této disciplíně patří mezi nejlepší pneumatiky v testu. V kombinaci se skvělou stabilitou a výborným bržděním na suchu jde vynikající gumu, na kterou se můžete spolehnout za všech okolností. Dezén bohužel ztratil body v ekologičnosti, což je hlavní důvod, proč se v testu umístil až na čtvrtém místě.

 

 Perfektní stabilita

 Skvělé brždění na suchu

 Vysoká ochrana proti aquaplaningu

 Složitá recyklace

Continental ContiSportContact 5

5. místo

Pirelli P ZERO

Pokud jezdíte hlavně po suchém asfaltu, je pneumatika italského výrobce skvělou volbou. V této kategorii dopadla společně s Michelinem nejlépe z celého testu. Asymetrické bočnice dezénu zajišťují maximální stabilitu, krátkou brzdnou dráhu a perfektní handling. Řízení s P ZERO si navíc opravdu užijete – jsou velmi komfortní a tiché. O vyšší umístění ji ale připravilo brždění na mokru, kde se řadila spíš mezi průměr.

 

 Vynikající brždění na suchu

 Perfektní stabilita za každého počasí

 Nízká hlučnost, vysoký jízdní komfort

 Průměrné brždění na mokru

Pirelli P ZERO

 

Dezén Hodnocení Mokro Sucho Životní prostředí
Michelin Pilot Sport 4 ★★★★★ 9,5 9,5 8,0 Koupit
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 ★★★★ 8,6 9,1 9,4 Koupit
Bridgestone Turanza T001 ★★★★ 8,9 8,3 9,4 Koupit
Continental SportContact 5 ★★★★ 8,6 9,1 5,6 Koupit
Pirelli P ZERO ★★★★ 7,4 9,2 9,4 Koupit
Toyo Proxes T1 Sport ★★★★ 8,0 8,4 8,6 Koupit
Kumho Ecsta PS91 ★★★ 7,3 8,4 5,9 Koupit

 

Hodnocení

★★★★★Velmi dobře
★★★★Dobře
★★★Uspokojivě
★★Dostatečně
Nedostatečně

Články k tomuto tématu:

Kontakty

info@pneumatiky.cz
+420 547 425 372
volejte 7-19 hod.cookie