Po-Ne
7-19 hod.

Pro zimu 2010/2011 se v oblasti povinné výbavy aut zimními pneumatikami mnoho nemění

Datum: | Autor: Mirka Hráčková

Zimní pneumatiky budou letos povinné na delším úseku dálnice D1. Podle ministerstva dopravy budou značky Zimní výbava rozmístěny od Mirošovic na 21. kilometru po Kývalku na 182. kilometru. Dohodli se na tom zástupci ministerstva dopravy, kraje Vysočina a dopravní policie.

Povinnost použití zimních pneumatik je pro zimu 2010/2011 na silnicích opět vymezena značkou „Zimní výbava“ a končí značkou „Zimní výbava – konec“. Kromě již zmíněné změny na D1 se výraznější změny nekonají. Kraje si určují sami místa, která těmito značkami osadí. Platnost značky bude stejně jako loni od 1. listopadu do 31. března, případně může dobu platnosti upravovat dodatková tabulka.


Rozmístění značek „Zimní výbava“ na mapě


Loni ohlašovaná celostátní povinnost zimního obutí se odsouvá, poslanci ji nestihli schválit. Opět se o to ale chtějí pokusit během dalšího roku. Stejně tak zůstává v platnosti pro všechny vozy bez omezení hmotnosti.


Dopravní značka „Zimní výbava“ = povinné použití zimních pneumatik

Co se považuje za splnění podmínek „Zimní výbava“?

Primárně se zimní výbavou myslí použití zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4mm, alternativou je pak použití sněhových řetězů, pokud je komunikace v celém úseku pokryta souvislou sněhovou pokrývkou. Použitím sněhových řetězů plníte příkaz daný značkou, přesto doporučujeme pro osobní a dodávková vozidla použití zimních pneumatik.


Co je to zimní pneumatika?

Za zimní pneumatiku je považována pneumatika na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S nebo M/S či terénní pneumatiky. Tuto povinnost tedy splňují i tzv. celoroční pneumatiky, pamatujte, že v tomto případě se vždy jedná o kompromis. Opravdovou zimní pneumatiku poznáte podle značky sněhové vločky. Více informací o zimních pneumatikách
Co mi hrozí za porušení?

Za porušení vyhlášky hrozí řidičům pokuta až 2000 Kč a ztráta jednoho bodu. Horší může být situace v případě nehody, pokud ve vyznačeném úseku pojedete bez zimních pneumatik, porušujete tím vyhlášku. V tom případě můžete být označen za viníka nehody a pojišťovna nemusí hradit škodu z vašeho povinného ručení a stejně tak z havarijního pojištění.


Co musí dále splňovat tato zimní pneumatika?

Hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů pneumatiky musí být nejméně 4 mm na všech kolech (u vozidel do 3 500 kg), nebo nejméně 6 mm na všech hnacích kolech (u vozidel nad 3 500 kg).

Jak zjistit hloubku dezénu? Zimní pláště mají dnes v převážné většině své vlastní ukazatele. Například výrobky firem Goodyear, Fulda, Sava nebo Dunlop mají speciální indikátor. Ten je na bočnici pneumatiky označen malou sněhovou vločkou a vodorovně od ní je v dezénové drážce běhounu umístěn nálitek se čtyřmi zářezy. Tento nálitek značí hloubku dezénu 4 mm, z čehož vyplývá, že pokud je dezén běhounu výškově sjednocený s tímto nálitkem, pak je nejvyšší čas zimní pneumatiku vyměnit.

U ostatních pneumatik lze použít hloubkoměr, který je například součástí měřiče tlaku v pneumatikách.


Celá vyhláška k dispozici ke stažení zde.


Zdroj MDCR


Články k tomuto tématu:

Kontakty

info@pneumatiky.cz
+420 547 425 372
volejte 7-19 hod.cookie