Po-Ne
7-19 hod.

Povinnost zimních pneumatik 2017/2018

Datum: | Autor: Tomáš Valský

 

Povinnost zimních pneumatik 2014S blížící se zimou řeší pravidelně všichni řidiči otázku povinnosti zimních pneumatik. Někdo se řídí zákonem nebo přezouvá s klesajícími teplotami. Otrlejší řidiči čekají na první námrazy či dokonce sníh i za cenu přeplněných pneuservisů.

 

Od roku 2011 jsou řidiči povinni použít zimní pneumatiky v období od 1.11. do 31.3.. Tento zákon má však svá specifika a je dobré se podívat blíže na jeho výklad.

 


 

Co nařizuje legislativa

 

Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky:

 

v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, 
  • nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

 

Tato formulace znamená, že řidič, který se chystá vyjet v tomto období autem, je povinen mít na autě zimní pneumatiky, pokud sníh či led na silnici již je a nebo by dle předpovědi mohl být.

 

Zákonodárci pamatovali na výkyvy počasí, kvůli kterým by mohlo být nařízení kontraproduktivní. V případě teplého podzimu není potřeba mít zimní pneumatiky hned 1. listopadu, stejně tak nemusí řidiči vydržet s vozem na zimním obutí, pokud je již v březnu příjemně. Samozřejmě však záleží na uvážení každého, protože aprílové počasí může přinést mráz a sníh i v dubnu.

 

Značka povinnost a konec zimní výbavy

 

Na některých silnicích je možné se setkat se značkou přikazující použití zimní výbavy. Na těchto místech platí její použití bez výjimky, tedy bez ohledu na aktuální počasí či jiné podmínky, a je nutné v období od 1. listopadu do 31. března na těchto úsecích mít na voze zimní pneumatiky.

Mapa silnic a dálnic s povinným zimním obutím.

 

Povinnost použití zimních pneumatik v zahraničí

 

Pokud se rozhodnete vycestovat do zahraničí, je určitě dobré si předem zjistit, jaká je předepsaná povinná zimní výbava v cílové krajině a i v zemích, kterými budeme projíždět. V některých státech jsou zimní pneumatiky pouze doporučené, v jiných ale povinné.

Například v Rakousku a Německu jsou zimní pneumatiky povinné podle povětrnostních a klimatických podmínek, ale v Polsku je jejich použití pouze doporučené. 

Více v článku: Povinnosti zimní výbavy v zahraničí.

 

 

Má přezouvání na zimní pneumatiky význam?

Určitě ano!

 

Zimní pneumatiky se používají, jakmile teploty klesnou pod +7°C. Při těchto a nižších teplotách Vám pouze zimní směs a dezén zimní pneumatiky zajistí potřebnou přilnavost k vozovce.

 

  • Zimní dezén je hrubší a výrobci používají odlišné systémy lamel a bloků, které umožňují perfektní styk pneumatiky s vozovkou. Použitá směs je měkčí, obsahuje siliky (modifikovaný oxid křemičitý), které zvyšují adhezi, a zároveň přispívají k nižšímu opotřebení. Někteří výrobci používají do směsí i přírodní oleje (např. Michelin, Goodyear). Vhodná směs zajišťuje krátkou brzdnou dráhu. Zimní pneumatika si musí poradit především s proměnlivějšími a náročnějšími podmínkami. Na silnici se tvoří námraza, náledí, hromadí se vrstva sněhu, ve městech se sníh prakticky ihned rozjezdí na břečku.

 

  • Letní pneumatika je oproti té zimní tvrdší a dezén je uzpůsoben rychlému odvodu vody, protože největšími letními nástrahami je rozpálená silnice a vozovka pokrytá vrstvou vody. Směs použitá u letních pneu však s klesajícími teplotami tuhne, čímž dochází k prodloužení brzdné dráhy a pneumatika celkově není na vozovce stabilní. To je hlavní důvod, proč jsou letní pneumatiky v zimě nevhodné. 

 

Rozdíly dezénu zimní a letní pneumatiky

 Více v článku: Proč používat zimní pneumatiky?

 

Zimní pneumatiky a pravidlo „pravidlo 4“

 

Při používání zimních pneumatik je vhodné dodržovat tzv. „pravidlo 4“:

  • Hloubka dezénu u zimních pneumatik musí být minimálně 4 mm.
  • Na obou nápravách musí být obuty zimní pneumatiky, tedy přezouvám vždy všechna 4 kola na zimní pneu. V žádném případě nelze kombinovat zimní dezén s letním.
  • Pneumatiky provozuji na vozidle maximálně 4 roky.

 

Pokud se řidič chystá znovu použít uskladněné zimní pneumatiky, měl by zkontrolovat hloubku dezénu a vizuální poškození jako deformace, trhliny a boule.

 

Při nákupu nových pneumatik je dobré zvážit četnost užívání, přibližný kilometrový nájezd a prostředí kde se řidič nejčastěji pohybuje. Podle těchto hledisek je ideální vybírá novou pneumatiku. 

Více v článku o snadném výběru pneumatik.

 

 

Celoroční pneumatiky

 

Řidiči, kteří v zimě jezdí méně, se často ptají, zda jsou celoroční pneumatiky vhodnou alternativou. V první řadě je nutné si uvědomit, že celoroční pneumatika je kompromisem mezi letní a zimní pneumatikou. Celoroční pneumatika nebude mít stejný záběr a přilnavost na sněhu či námraze jako zimní pneumatika. Pro použití celoročních pneumatik je nutné, aby měly označení M+S, což znamená Mud and Snow (Bláto a Sníh). Většina celoročních pneumatik toto označení má, ovšem je vhodné se o tom vždy přesvědčit. Stejně jako u zimních pneumatik zde platí pravidlo minimálního dezénu 4 mm.


Články k tomuto tématu:

Kontakty

info@pneumatiky.cz
+420 547 425 372
volejte 7-19 hod.cookie