Po-Ne
7-19 hod.

Nosnostní index

Datum: | Autor: Tomáš Valský

 

Nosnostní index udává, jaké maximální zatížení může jedna pneumatika unést. Můžete se také setkat s označením hmotnostní nebo zátěžový index. Jeho hodnoty jsou uvedeny v tabulce, která platí pro všechny pneumatiky bez ohledu na značku nebo zemi původu.

 

Označení má podobu čísla (od 50 do 124) a nejčastěji ho najdete za rozměrem pláště ve spojení s rychlostním indexem. Tzn. v rozměru 195/65 R15 95H je hmotnostní index číslo 95. Podle tabulky pak rozklíčujete, že 95 = nosnost 690 kg na jednu pneumatiku.

 

 
Tabulka nosnostních indexů


Rozhoduje technický průkaz

Hodnota indexu (LI = load index = Ni = nosnostní index) je vždy uvedena v technickém průkazu vozidla. V žádném případě nesmíte použít gumy s nižším zátěžovým indexem, vyšší hodnoty však (logicky) povoleny jsou.

Zesílené pneumatiky

Pláště mohou být také zesílené. V takovém případě mohou být označeny písmeny XL (extra load) nebo RF (reinforced). V praxi to znamená, že má dezén zesílené nejen bočnice. Vyztužený je také celý podklad běhounu a uložení dezénových bloků. Primárním důvodem je odolnost vůči mechanickému poškození, defektu nebo necitlivému najíždění např. na obrubník. Stejně ta se ale pneumatiky zesilují proto, aby se lépe vyrovnaly s vysokým výkonem vozu, kdy na ně např. v zatáčkách působí enormní síly.

 
Klip – nosnostní index

 Články k tomuto tématu:

Kontakty

info@pneumatiky.cz
+420 547 425 372
volejte 7-19 hod.cookie