Po-Ne
7-19 hod.

Alu kola proti plechovým. Která vydrží víc?

Datum: | Autor: Tomáš Valský

Kola většina řidičů vybírá podle jednoduché rovnice. Alu kola = lepší vzhled, plecháče = nízká cena. Kvůli jednoduššímu přezouvání a rychlejšímu čištění to proto hodně z nás řeší dvěma sadami. Elektrony na léto, plechové disky na zimu.

Jak ale oba typy kol odolávají poškození?

To se rozhodla zjistit skupina mechaniků, která je vystavila extrémním podmínkám na hydraulickém lisu.

 

Přemýšlet nad odolností je kol je velmi důležité. Jejich výdrž totiž každý den testují stovky výmolů a nerovností. A pokud je takovým podmínkách vystavujeme několik let, může se stát, že jednou to už jednoduše neustojí. Jak kola dopadnou tváří v tvář extrémním podmínkám můžete vidět ve videu.

 

 

Hydraulický lis zvládně vyvinou tlak odpovídající 150 tunám.


Dvě kola, hydraulický lis a spousta zábavy

Zatímco alu kola vydržela drtivou sílu 25 tun, ocelové disky se srolovaly jako papír už při 10. Litá kola tak na první pohled vypadají jako jasný vítěz. Jenže skutečnost je trochu složitější.

 

Ano, litá kola ustojí víc než dvojnásobný tlak, co ocelová. Pokud ale přesáhnete horní hranici, rozpadnou se jako domeček z karet. Doslova explodují na stovky kusů. U nepoškozených kol je jejich tvrdost nepřekonatelná, stačí ale malá prasklinka a rozpadnou se na kusy.

 

Nízkoprofilová pneu

 

Nárazy a nerovnosti nejhůř odnáší kola, na kterých jsou nasazeny nízkoprofilové pneu.

 

Plechové disky se oproti tomu prohnou relativně snadno. Tvrdší nárazy se tak na nich po nějakém čase podepíší. Nikdy se ale nerozpadnou jako litá kola, takže domů na nich dojedete za jakýchkoli okolností. I když jízda na zprohýbaných plecháčích asi nebude stát za nic.

 

Prohnutý ráfek plechového disku

Zprohýbaná plechová kola po průjezdu výmolem při vysoké rychlosti. 

 

I když klady najdeme u obou typů kol, výhody elektronů převažují. Je totiž krajně nepravděpodobné, že by se vám rozsypaly během jízdy. Když nebudete vymetat obrubníky jak na běžícím páse, nic se jim nestane.


 

Čím lépe se o kola staráte, tím déle vydrží


O tom, jak dlouho vám kola vydrží, rozhoduje především údržba. Ta je stěžejní hlavně v zimě, kdy na kola působí řada korozních látek, které je mohou poškodit. Jak se o kola starat si můžete přečíst v našem článku.

 


Články k tomuto tématu:

Kontakty

info@pneumatiky.cz
+420 547 425 372
volejte 7-19 hod.cookie