Celoroční pneumatiky a jejich označení v roce 2024

06.09.2021 , Jiří Král

S rostoucí kvalitou celoročních pneumatik stoupá i počet jejich příznivců. Již brzy dospějeme do bodu, kdy každé 10. auto v České republice jezdí na celoročních pneumatikách. Víte však, jak poznáte celoročky, a jaké je jejich oficiální značení?

Aby bylo pneumatiku možné používat celoročně, musí mít certifikaci pro zimní provoz. To v tuto chvíli splňuje značení symbolem M+S ( Mud+Snow = Bláto+Sníh) nebo novější symbole 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake), který je známý jako alpský symbol. Ten jasně označuje všechny pneumatiky vhodné pro provoz v zimě a za podmínek v souladu s předpisy UNECE platné v EU. Více informací o značení pneumatik si také můžete přečíst v našem článku.

 

Pro zimní provoz jsou plně uzpůsobeny pouze celoroční pneumatiky se značením 3PMSF, tedy alpským symbolem. Pokud pneu toto označení nemá, jedná se o letní nebo univerzální pneumatiku.

Podle zastaralé legislativy můžete v zimě jezdit i na pneumatikách označených pouze M+S. Takovým pneumatikám se však v zimě doporučujeme vyhnout. Může se jednat o univerzální pneumatiky vhodné do terénu, případně některé asijské značky, které příliš nehledí na dodržování všech evropských standardů pro výrobu a provoz v ČR. 

Alpský symbol 3PMSF

Takto vypadá alpský symbol 3PMSF při pohledu na bočnici pneumatiky.


Jak poznat celoroční pneu v e-shopu?

Pneumatiky určené pro celoroční používání jsou od výrobců jasně označené a každý prodejce je povinen je správně zařadit do kategorie celoročních pneumatik. Často nesou označení jako:

  • AllSeason (značení od Continental, Pirelli),
  • 4Season (značení od Goodyear, Nexen),
  • CrossClimate (Michelin),
  • Quartaris (Barum),
  • All Weather (Matador, Sava). 

1492219

Na obrázku můžete vidět rozdíly ve vzorku letní, zimní a celoroční pneumatiky. Nejvýrazněji je prořezaný vzorek zimních pneu, nejméně vzorek letních.


Rozdíl mezi celoroční a univerzální pneumatikou

Celoroční pneumatiky jsou často zaměňovány s univerzálními pneumatikami. Zatímco u celoročních pneumatik však výrobce počítá s tím, že je řidič bude používat v zimě a na sněhu, univerzální pneumatiky jsou určeny téměř výhradně pro silná SUV. Jejich doménou je jízda v terénu, bahně a neupraveném povrchu. Dezénová směs však není v jejich případě uzpůsobena nízkým teplotám. Proto jejich spolehlivost při teplotách pod nulou výrazně klesá. 

Bridgestone Dueler AT 001

Bridgestone Dueler AT 001 je typická univerzální pneumatika. Výrazný vzorek se skvěle hodí do terénu, ale směs není uzpůsobena nízkým teplotám.


Výhody celoročních pneumatik

✔   Celý rok jezdíte na jedné sadě pneu, a to i v zimě, kdy je povinnost mít zimní pneumatiky určená zákonem.

✔   Finanční a časová úspora za přezouvání pneuservis, někomu celoroční pneu vydrží pouze 2 roky, nekomu až 5 let. 

✔   Nemusíte řešit, kde skladovat druhou sadu pneumatik, čímž se vám uvolní místo v garáži.

✔   Celoroční pneumatiky se díky tvrdší směsi opotřebovávají pomaleji než zimní pneu.

✔   Nepřekvapí vás náhlá změna počasí, pokud jste nestihli včas přezout. V létě jsou nesrovnatelně lepší než zimní pneu a totéž platí i při srovnání s letními pneu v zimě.


Nevýhody celoročních pneumatik

✘   Stále se jedná o kompromis. Prémiové zimní pneumatiky budou mít stále mnohem lepší záběr na sněhu než ty celoroční.

✘   Nemůžete mít jeden rozměr na léto a jeden na zimu. Někteří řidiči přeferují na zimu užší pneumatiky kvůli záběru na sněhu. 

✘   Nehodí se pro sportovní jízdu. Oproti letním pneu, které mají lepší kontakt se silnicí, jsou totiž více prořezané, aby zvládly zimní podmínky.

✘   Ani s celoročními pneu byste se neměli vyhýbat pneuservisům. Pomohou vám s pravidelným převážením kol, kontrolou geometrie a kontrolou tlumičů.


Co je třeba si rozmyslet před nákupem celoročních pneumatik? 

Jaký jste typ řidiče? Chcete na vlastní kůži otestovat, jaké jsou limity vašeho auta, nebo je pro vás nejdůležitější se zkrátka bezpečně přepravit z místa na místo? Pokud si užíváte sportovní jízdu a milujete rychlost, sada letních a zimních pneumatik je pro vás určitě lepším řešením. Pokud ale berete auto především jako dopravní prostředek, celoroční pneumatiky vám nabídnou vše, co potřebujete ke spokojené a bezpečné jízdě. 

Kolik kilometrů ročně ujedete? Pokud patříte spíše mezi sváteční řidiče, celoroční pneumatiky se vám bezpochyb vyplatí. Za rozumnou hranici, kdy se vyplatí investovat do letní a zimní sady, bývá často označován roční nájezd 15 000 kilometrů.

V jaké lokalitě a silnicích jezdíte? Druhým faktorem je lokalita, v které jezdíte. Řidiči ve městě a kolem nížin dnes rádi využívají celoroční pneumatiky právě v místě, kde jim nehrozí extrémní počasí a cestují na krátké vzdálenosti. Naopak, v horských oblastech, kde je hodně sněhu od počátku zimy do jarních měsíců, tak určitě budou stále upřednostňovat zimní pneu.

Celoroční pneumatiky hory a sníh

Celoroční pneumatiky se hodí spíše pro řidiče, kteří nejezdí po neupravených silnicích a zasněžených horských cestách.


Pro koho se hodí celoroční pneumatiky? 

Celoroční pneumatiky ocení hlavně řidič, kteří jezdí především po městě a udržovaných silnicích. Tedy například těm, kteří hledají všestranné přezutí pro pravidelné cesty do práce, jen párkrát ročně autem vyrazí na výlet, nebo obouvají druhé rodinné auto. Celoroční pneumatiky jsou také výbornou volbou pro důchoce, kteří vyjíždějí hlavně na návštěvy příbuzných a známých, nebo na nákupy. 

Obecně poznáte, jestli se vám celoroční pneumatika vyplatí podle toho, jestli ujedete autem ročně méně než 15 000 kilometrů. Pokud ano, dává smysl začít o celoročních pneumatikách uvažovat.


Pro koho se nehodí celoroční pneumatiky? 

Jak stále opakujeme, celoroční pneumatiky jsou kompromis. Najde se proto spoustu řidičů, kteří si s jedním přezutím zkrátka nevystačí. Typickým příkladem jsou řidiči, kteří žijí v horách, nebo na ně v zimě často jezdí. V takovém případě se jednoznačně vyplatí investovat do kvalitních zimních pneumatik. 

Sezónní pneumatiky se vám vyplatí více než celoroční i v případě, že pravidelně jezdíte delší trasy, nebo vyrážíte na dlouhé dovolené k moři. Pokud ročně najedete více než 15 000 kilometrů, přestávají pro vás celoroční pneumatiky být smysluplnou alternativou. Letní přezutí je totiž v léte zkrátka výrazně lepší a opotřebovává se pomaleji. Což platí dvojnásob v zemích, kde je léto výrazně teplejší než v České republice. 

V poslední řadě celoroční pneumatiky nedoporučujeme řidičům, kteří si chtějí zkrátka užít sportovní jízdu. Celoroční pneumatiky nejsou navržené k tomu, abyste na nich testovali limity svého auta. Bezpečně vás přepraví z místa na místo, ale pro rychlou a ostrou jízdu se hodí mnohem více kvalitní sportovní letní pneumatiky.


Nejlepší celoroční pneumatiky podle testů

Pokud chcete přezout na celoroční pneumatiky, vyplatí se na nich nešetřit. Jelikož vždy půjde o kompromis, měly by být co možná nejspolehlivější. Naštěstí je na trhu celá řada celoročních pneu, které prošly desítkami nezávislých testů. My jsme pro vás připravili výběr těch nejúspěšnějších a nejlepších celoročních pneumatik podle testů.

Continental AllSeasonContact

Letní i zimní pneumatiky Continental dominují v testech a ani celoroční dezén AllSeasonContact není výjimkou. Od svého uvedení na trh získala pneumatika více zlatých medailí než kterákoliv jiná celoročka. A podle testů vás nezklame na horkém asfaltu ani zasněžené vozovce.

✔   1. místo v testu Autoklubu ČR 2018 v rozměru 205/55 R 16
✔   1. místo v testu autoklubu ADAC 2020 v rozměru 235/55 R17
✔   1. místo v testu Autoklubu ČR 2020 v rozměru 205/55 R 16 
✔   1. místo v testu magazínu ACE 2019 v rozměru 205/60 R16
✔   1. místo v testu magazínu AutoMotorSport 2018 205/55 R16

Continental AllSeasonContact

Chci vybrat Continental AllSeasonContact

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Veterán testů od americké značky Goodyear absolvoval od svého uvedení na trh více než 20 testů. A se skvělými výsledky. Komisaři na pneumatikách nejčastěji chválí výborný záběr na sněhu a ochranu proti aquaplaningu, za což vděčí účinnému směrovému vzorku. 

✔   1. místo v testu magazínu AutoMotorSport 2016 v rozměru 215/60 R17
✔   1. místo v testu magazínu Gute-Fahrt 2016 v rozměru 205/55 R16
✔   1. místo v testu magazínu Autobild 2018 v rozměru 195/65 R15
✔   2. místo v testu magazínu Autobild 2017 v rozměru 185/65 R15
✔   2. místo v testu autoklubu ADAC 2020 v rozměru 235/55 R17

goodyear_vector

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Michelin CrossClimate+

Snad žádná celoroční pneumatika si nezískala u řidičů tak silné jméno jako Michelin CrossClimate+. Dezén vyniká jak skvělými jízdními vlastnostmi tak neporazitelným kilometrovým nájezdem. To potvrdily i testy, ve kterých CrossClimate+ soutěžil i s letními pneumatikami, a kde získal nejlepší známku v kategorii životnosti. 

✔   1. místo v testu magazínu Autobild 2017 v rozměru 185/65 R15
✔   1. místo v testu magazínu AutoZeitung 2018 v rozměru 225/45 RT17
✔   1. místo v testu magazínu Autobild 2019 v rozměru 225/45 R17
✔   2. místo v testu magazínu Autobild 2018 v rozměru 195/65 R15
✔   2. místo v testu Autoklubu ČR 2020 v rozměru 205/55 R 16 

Michelin CrossClimate +

Chci vybrat Michelin CrossClimate+


Nejlevnější celoroční pneumatiky

Pokud hledáte levné celoroční pneumatiky v ekonomické třídě, silně doporučujeme držet se evropských značek. Řada asijských značek začala vyrábět celoroční pneumatiky teprve nedávno, takže nemají s výrobou takovou zkušenost jako osvědčené značky. Proto jsme do doporučených pneu v ekonomické třídě zařadili 3 evropské výrobce: český Barum, polský Kormoran a slovenský Matador. 

Barum Quartaris 5

Na českou kvalitu od dobře známé značky Barum se můžete spolehnout i v celoročním kabátu.  Quartaris 5 spojuje vzorek svých letních a zimních pneu do jednoho celku. Středové drážky pro záběr na sněhu připomínají zimní dezén Polaris 5, postranní lamely zase letní model Bravuris 5. Přihlédneme-li k opravdu výhodné ceně, patří v poměru ceny a kvality v ekonomické třídě mezi nejlepší celoročky na trhu.

Barum Quartaris 5

Chci vybrat Barum Quartaris 5

Kormoran All Season

Značka Kormoran se může pyšnit titulem nejlevnějších pneu vyrobených v Evropě. To však neznamená, že by kvalitou zaostávaly. U své první celoroční pneumatiky si Kormoran dává záležet hlavně na eliminaci dvou rizik – aquaplaningu a prokluzování kol ve sněhu nebo blátě. Oba problémy řeší originální šípovitý dezén.

kormoran_all-season

Chci vybrat Kormoran All Season

Matador MP62 All Weather Evo

Slovenský výrobce Matador má na Slovensku stejný věhlas jako Barum u nás. Směrový dezén MP62 All Weather Evo se zaměřuje především na skvělý záběr na sněhu a krátkou brzdnou dráhu na mokré vozovce. Kromě toho nabízí obstojný kilometrový nájezd, kterým ve své cenové kategorii skutečně vyniká.

matador_all-weather-evo

Chci vybrat Matador MP62 All Weather Evo


Zvažujete celoroční pneu?

Mrkněte na celoročky ve svém rozměru

Košík 0 Kč

Nákupní košík je prázdný.